Subota 19 Decembra, 2020 13:03

OBAVIJEST O SMRTI PROF.DR.SC ASIMA BILAJBEGOVIĆA

Dana 15. decembra 2020.g. u 71. godini života preminuo je prof.dr.sc. Asim Bilajbegović, dipl.inž.geodezije.

Profesor Bilajbegović je Tehničku srednju geodetsku školu završio u Sarajevu, diplomirao na Geodetskom fakultetu u Zagrebu, a doktorirao na Sveučilištu u Bonnu 1978.g.

Prof.dr. Asim Bilajbegović je svoje znanje nesebično prenosio generacijama studenata Dresdena, Sarajeva, Zagreba…

Organizator je prve GPS kampanje u Hrvatskoj za određivanje novog referentnog okvira, a također je prvi, obradom GPS mjerenja, odredio neslaganja blokova stare triangulacijske mreže.Autor je velikog broja naučnih radova iz satelitske geodezije kao i prvih udžbenika iz satelitske geodezije, na kojim su se školovale brojne generacije studenata.

Ponosni smo što je bio učenik naše škole i što je za geodetsku struku u regionu, pa i šire, dao nemjerljiv doprinos.